Szybka Kolej Miejska

Z Falenica wiki
Skocz do: nawigacji<comma-separator> wyszukiwania

Szybka Kolej Miejska w Warszawie, w skrócie SKM Warszawa - jest przedsiębiorstwem w formie spółki z o.o. obsługującym naziemną linię szybkiej kolei miejskiej łączącej centrum Warszawy z jej przedmieściami i obrzeżami. Linia ta jest zaczątkiem sieci SKM (kolei aglomeracyjnej) obejmującej cały węzeł kolejowy Warszawy. Wraz z metrem i tramwajami ma tworzyć zasadniczą sieć komunikacji miejskiej w Warszawie, uzupełnioną przez autobusy.

Warszawska Szybka Kolej Miejska świadczy usługi na już istniejących trasach kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Dysponuje taborem kolejowym typu 14WE, 19WE i okresowo EN57.


Linia S1/S10 (2005-2006) (p. 2010)

Pierwsza linia SKM ruszyła 3 października 2005 na trasie Warszawa Falenica - Warszawa Zachodnia (linia S1). Do grudnia 2005 roku przewóz pasażerów odbywał się na zasadach promocyjnych - bez opłat. Od 11 grudnia 2005 r. SKM Warszawa zaczęła funkcjonować pod nadzorem i według taryf Zarządu Transportu Miejskiego, prowadząc kursy między Falenicą a Warszawą Zachodnią, przy czym istniały też skrócone kursy do stacji Warszawa Wschodnia (oznaczone jako linia S10).

Początkowo, według wielu oceniających, linia nie spełniła pokładanych w niej nadziei, co spowodowane było m.in. tym, że pociągi SKM rzadko pojawiały się na stacjach, nawet w godzinach szczytu, a czas ich przejazdu nie odbiegał od parametrów poruszających się na tej samej linii pociągów Kolei Mazowieckich. Ponadto na tej samej trasie działa wielu prywatnych przewoźników autobusowych oraz często kursująca linia przyspieszona 521. Linia S1 została więc zawieszona od dnia 1 lipca 2006. Faktycznie te zjawiska były spowodowane przez niemożność ułożenia dobrego rozkładu jazdy dla nowego przedsiębiorstwa kolejowego, co wynikało z przepisów, a także niedostateczne działania organizacyjne miasta, dla którego SKM była rzeczą nową.

Plany rozwoju

Linia została utworzona na czas tymczasowy w czerwcu 2010 r. jako S10 z powodu zamknięcia Wału Miedzeszyńskiego na skutek zagrożenia powodziowego. Linia cieszyła się w tym czasie zaskakująco dużym powodzeniem, co skłoniło Ratusz Warszawy do trwałego przywrócenia połączeń SKM na trasie między Otwockiem i Śródmieściem, jeszcze w tym samym roku 2010.

   (Etap 1) Po przerwie wakacyjnej 1 września 2010 "powodziowa" linia S10 powróciła na linię otwocką między Otwockiem a Dw. Wschodnim jako linia S1[2][3]
   (Etap 2) 12 grudnia 2010[4] linia będzie kursuje na wydłużonej trasie Otwock - Pruszków o częstotliwości dwa pociągi na godzinę.

Linia S2 (od 2006)

1 lipca 2006 linia S1 kursująca z Falenicy do Dworca Zachodniego zmieniła kursowanie na trasę z Rembertowa (później od Sulejówka przez Warszawę Śródmieście do Pruszkowa i swoją nazwę na linię S2.

Przez tą zmianę korzysta z przewozów znacznie więcej osób. Oceniający zwracają uwagę na stałą w ciągu dnia wysoką frekwencję i przepełnienie w godzinach szczytu. Linia ta pozwala szybko przejechać całą aglomerację w kierunku prostopadłym do linii metra (bardzo je uzupełniając), gdzie bardzo trudno poruszać się samochodem.

Ze względu na remont tunelu średnicowego pociągi przez pierwsze pół roku kursowały przez stację Warszawa Centralna. 15 stycznia 2007 wróciły na tory lokalne linii średnicowej (Warszawa Stadion – Warszawa Powiśle – Warszawa Śródmieście – Warszawa Ochota).

Od 6 listopada 2006 w wybranych kursach pociągi SKM kursowały na wydłużonej trasie do stacji Warszawa Wola Grzybowska. Od 18 grudnia 2006 pociągi SKM kursują na trasie Sulejówek-Miłosna – Pruszków. Na odcinku Pruszków – Warszawa Ursus i Warszawa Wola Grzybowska – Sulejówek Miłosna obowiązuje podmiejska strefa biletowa ZTM, natomiast od przystanku Warszawa Ursus – Warszawa Wola Grzybowska – miejska strefa biletowa ZTM.

Od 15 stycznia 2007 w skład komunikacji miejskiej wchodzą również pociągi regionalne Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej poruszające się w strefie miejskiej. Posiadacze biletów okresowych (z wyłączeniem biletów na jedną linię) ładowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej ZTM mają możliwość korzystania z kolei średnicowej na podobnych zasadach jak z linii metra. Pociągi w godzinach szczytu jeżdżą z podobną częstotliwością. Od 16 czerwca 2007 możliwość podróży pociągami Kolei Mazowieckich i WKD mają także posiadacze aktywnego biletu dobowego.


Linia S9

W 2010 roku rozpoczęła kursowanie linia S9 między Dworcem Gdańskim i Legionowem Piaski. Linię obsługują 22 składy kursujące między 4.30 rano i północą. Obecna częstotliwość obsługi przystanków to ok. 60 minut. Linię, po trzech wcześniejszych terminach uruchomiono 15 marca 2010. W maju 2010 po uzyskaniu porozumienia z władzami gminy Wieliszew, linia została przedłużona do Wieliszewa (wybrane kursy).


Linki